
KIJEVO – To što su dušmani po Hrvatskoj radili od 1991. g., toga je i previše da bi se objavljivalo sve u medijima, ali neke stvari su postale simboli stradanja i smrde nečovještvom. Čini li su to, recimo otvoreno – odmetnuti Srbi i tzv. JNA. Rušilo se, ubijalo se, proganjalo se – a to se u današnje vrijeme sve manje spominje pa se pokušava „dekonstruirati“ rat. Evo im prilike!
Na današnji dan 1991. srpski četnici iz Knina i JNA, na čelu s Ratkom Mladićem, spalili su i uništili hrvatsko selo Kijevo pored Knina. Smetalo je jer je bilo Hrvatsko, jedino to. Prije toga Hrvati su već u autobusima protjerani i deportirani iz Knina, a uskoro i iz ostalih hrvatskih sela kninske krajine, poput Potkonja, Kninskog polja i dr. A to nije bilo „etničko čišćenje“, već što?, ako ćemo mak na konac.
Na današnji dan, 27. kolovoza 1991., odmetnuti Srbi iz okolice Knina uz pomoć njihove JNA ušli su u Kijevo, potpuno ga spalivši i uništivši, čak im je i njihova avijacija pomagala bacajući kasetne bombe. Mjesto je bilo sravnjeno sa zemljom svim vrstama granata i bombi. Ispaljeno je pritom nekih 1500 granata iz minobacača, haubica, tenkova, VBR-a i bačeno 16 kazetnih bombi.
Crkva u Kijevu, simbol hrvatske opstojnosti u kninskom kraju, je srušena kao i ambulanta, škola, mjesni dom i svi domovi Hrvata.
Valja ovo pamtiti da nam „dokonstruktori“ rata ne podvale rog pod svijeću.
M.K