GOSPIĆ - U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja, Ličko-senjske županije, Grada Gospića i koordinacije udruga proizišlih iz Domovinskog rata, jučer je svečano obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja, kao i 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije Oluja.
Branitelji su se okupili na Trgu Zrinskih i Frankopana kod autobusnog kolodvora u Gospiću od kuda su u koloni vozila krenuli put Ljubova, do spomen obilježja Pobjednik na kojemu su uklesana imena svih poginulih hrvatskih branitelja s područja nekadašnjeg Zbornog područja Gospić.
Kod spomenika je održana komemoracija na kojoj je uz imena poginulih branitelja u Oluji pročitana i Povjesnica nakon koje se prisutnima obratio brigadir Svetko Šare, zapovjednik 111 brigade HV Zmajevi, pozdravivši sve nazočne u ime ratnih zapovjednika postrojbi koje su djelovale u sklopu Zbornog područja Gospić kojima je zapovijedao general Mirko Norac. U svom obraćanju Šare je ujedno čestitao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja, kao i 29. obljetnicu vojno redarstvene operacije Oluja.
Vijence i svijeće položili su članovi obitelji poginulih branitelja u VRO Oluja, predstavnice Udruge udovica i Udruge djece poginulih branitelja Ličko-senjske županije, u ime predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića izaslanik i saborski zastupnik Ivan Dabo, izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića župan Ernest Petry, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda državni tajnik Stjepan Sučić, predstavnici Ministarstva obrane RH i Ministarstva unutarnjih poslova RH, predstavnici Grada Gospića predvođeni gradonačelnikom Darkom Milinovićem, predstavnici Udruge 9. gardijske brigade Vukovi s ratnim zapovjednicima koje je predvodio prvi zapovjednik brigade general Mirko Norac, predstavnici Kluba branitelja Zbora narodne garde 118. brigade HV Gospić, predstavnici 111. brigade HV Rijeka, predstavnice Udruge udovica hrvatskih branitelja te Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Primorsko-goranske županije, predstavnici braniteljskih udruga Raba te Grada Raba, predstavnici Primorsko-goranske županije, predstavnici Ličko-senjske županije, predstavnici Grada Novalje, predstavnici Općine Lopar i Udruge branitelja s područja Općine Lopar, predstavnici Općine Karlobag, Općine Brinje, Općine Udbina, Općine Plitvička Jezera te udruge branitelja s područja općine, predstavnici Vatrogasne zajednice Ličko-senjske županije te svi ostali koji su došli odati počast žrtvama Domovinskog rata.
Božji blagoslov na kraju komemoracije udijelio je vojni kapelan Josip Šimatović. Nakon komemoracije na Ljubovu, vijenci su položeni i svijeće zapaljene kod spomenika hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata na Trgu Alojzija Stepinca u Gospiću te ispred biste prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, a potom je održana sveta misa koju je predvodio Josip Šimatović.
Nakon mise predstavnici braniteljskih udruga i ratni zapovjednici te predstavnici Županije i Grada položili su vijence i zapalili svijeće poginulim pripadnicima 9. gardijske brigade u vojarni 9. GB Vukovi te u Rizvanuši kod spomenika Velebitskim junacima koji je podignut u sjetu na poginule pripadnike specijalnih jedinica MUP-a RH.
Od jutarnjih sati pa sve 18 sati građani su mogli razgledati izložbu naoružanja i opreme u Parku Kolakovac, dok je u večernjim satima na Trgu Stjepana Radića održan je koncert grupe Opća opasnost.
A.M./M.K.