
OTOČAC – Bio je to kraj godine, božićni blagdani, a baš u to vrijeme tzv. kontaktna skupina „plela je“ famozni Plan Z-4. I baš su ga na ovaj dan 1994. sročili i formulirali, no nisu ga pokazali predsjedniku Tuđmanu još mjesec dana kao službeni dokument. Čekali su siječanj 1995. godine.
A što je taj famozni plan predviđao? Plan Z-4 predviđao je doduše mirnu reintegraciju, ali tako da je želio stvoriti - državu u državi. Srpsku državu u Hrvatskoj!
Po tom planu tzv. Srpska Krajina imala je pravo na predsjednika, parlament, vladu i sudove, ime, zastavu, grb, vlastiti novac, upotrebu jezika i pisma, pravo na vlastite poreze, vlastitu policiju, vlastitu carinu i sklapanje međunarodnih ugovora. Hrvatska vojska bi mogla ući u tzv. Srpsku Krajinu samo na poziv predsjednika te „države u državi“, hrvatski zakoni na tom teritoriju bi se provodili samo uz suglasnost Vlade tzv. Srpske Krajine, dok bi sporove između te Krajine i Hrvatske rješavao poseban Ustavni sud.
No, zahvaljujući tvrdom stavu krajiških političara Plan Z-4 je odbačen, čak ga nisu htjeli ni razmotriti, Hrvatska je pokazala dobru volju da i dalje pregovara, a kako uspjeha nije bilo, ovu zločinačku tvorevinu, koja se nazivala Republika Srpska Krajina, pomeli su Bljesak i Oluja u ljeto 1995. I problem je riješen, Republika Hrvatska je postala cjelovita, a tim da je preostala mirna reintegracija hrvatskoga Podunavlja.
Znao je Tuđman kako se to radi, kako se vodi politika i kako se stvara država.
M.K.