O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Gradski muzej Senj u akciji Hrvatskog muzejskog društva Noć muzeja 2015. godine

1/5
Gradski muzej Senj u akciji Hrvatskog muzejskog društva Noć muzeja 2015. godine
Gradski muzej Senj u akciji Hrvatskog muzejskog društva Noć muzeja 2015. godineGradski muzej Senj u akciji Hrvatskog muzejskog društva Noć muzeja 2015. godineGradski muzej Senj u akciji Hrvatskog muzejskog društva Noć muzeja 2015. godineGradski muzej Senj u akciji Hrvatskog muzejskog društva Noć muzeja 2015. godineGradski muzej Senj u akciji Hrvatskog muzejskog društva Noć muzeja 2015. godine
Objavljeno: 17-01-2015

Gradski muzej Senj za Noć muzeja 30. siječnja 2015. priprema kulturno-umjetnički program u okviru kojeg će biti predstavljena i prigodna izložba na temu: Kultura odijevanja senjskog građanstva i plemstva kroz povijest.

U programu Noći muzeja 30. siječnja 2015. u Senjskom muzeju sudjelovati će i učenici Osnovne škole S. S. Kranjčević, članovi povijesne grupe, predvođeni prof. povijesti Andrejom Kartelo Nekić, koji vrijedno rade na očuvanju i prezentaciji senjske kulturne-povijesne baštine.

Kulturno-umjetnički program sastoji se iz dva djela :

U prvom dijelu programa učenici Osnovne škole S. S. Kranjčević upoznati će prisutne s povijesnim pravcima i karakteristikama u odijevanju a koje se odrazilo i na odijevanje senjskog građanstva i plemstva od 15. st., i sve do 19. i početka 20. st.

U drugom dijelu programa bit će predstavljena izložba: Kultura odijevanja senjskog građanstva i plemstva kroz povijest, tj. upoznavanje prisutnih s izložbom koja govori o utjecajima ali i specifičnostima kulture odijevanja u Senju kroz pojedine povijesne epohe.

Pripremajući izložbu, do saznanja o načinu odijevanja Senjana kroz povijest došlo se na temelju proučavanja dostupne literature te arhivskih podataka i grafičkih prikaza kao i umjetničkih portreta pojedinih senjskih ličnosti iz društveno-političkog i vojnog života Grada Senja, od kojih se neki čuvaju u Gradskom muzeju Senj, ali i u drugim hrvatskim muzejima. Stoga se navedenom izložbom želi skrenuti pozornost na ljepotu i bogatstvo kulture odijevanja senjskih građana i plemića tijekom povijesti.

Bogatom kulturno-povijesnom i tradicijskom baštinom Grad Senj zauzima značajno mjesto u kulturi i povijesti hrvatskog naroda i hrvatske države, što dokazuje i ova izložba o kulturi odijevanja u gradu Senju tijekom njegove povijesti. Kroz povijest Grad Senj kao slobodni kraljevski grad imao je i svoj patricijat i duge odličnike. Poznat je po velikom broju plemićkih obitelji unutar kojih se ističu visoki časnici, suci, trgovci i crkveni velikodostojnici, koji su se bavili društveno-političkim, trgovačkim, vojnim i drugim dužnostima i poslovima.

Tijekom povijesti u Senju uz vidljive društvene i klasne razlike stanovništva, od najstarijih vremena pratimo i razliku po načinu odijevanja a koja je posebno vidljiva tijekom 18. i 19. stoljeća.

Na izložbi će biti predstavljen i najstariji načina odijevanja u Senju, kao što je prikaz odjeće na spomenicima kulture, i to na dvjema nadgrobnim pločama, jedna se nalazi na grobu Ižote Frankopanke rođene D'Este iz 1456. godine. Pokojnica je na nadgrobnoj ploči prikazana u renesansnoj odjeći.

Druga nadgrobna ploča je Dominike Betričić iz 1509. godine. Na toj ploči pokojnica je prikazana u lokalnoj senjskoj građanskoj odjeći.

Tijekom povijesti, promjene u ženskoj i muškoj odjeći Senja i okolice događale su se i zbog raznih kulturnih utjecaja izazvanih trgovačkim vezama i putovanjima ali i preseljenjima stanovništva iz raznih područja, kao posljedica složenih društveno-političkih i vojnih prilika.

Odijevanje i odjeća, s obzirom na različite vrste i oblike može se svrstati u tri vremenska razdoblja: odjeća potkraj 17. st. i samog početka 18. st. zatim ona iz sredine stoljeća, koja se nosila do potkraj 18. st. i odijevanje tijekom 19. st.

Trgovačke veze Senja tijekom povijesti s brojnim europskim centrima omogućavale su preuzimanje i noviteta u odijevanju. Ali uz sve vanjske utjecaje na odijevanje, stanovništvo grada Senja bilo je ipak vezano za svoju građansku tradiciju, vremenom pojedinci se postepeno prilagođuju i prihvaćaju europske utjecaje i nove trendove odijevanja.

Tako postepeno na ženskoj građanskoj odjeći, iako ista ima sve lokalne značajke možemo vidjeti utjecaje baroknih europskih tendencija odijevanja iz 18. stoljeća. Ipak vanjski utjecaj na odijevanje u Senju bolje se može uočiti tijekom 19. stoljeća.

Napominjemo uz sve vanjske utjecaje Senjani su imali svoju građansku odjeću, što nam svjedoče portreti iz 18. i 19. stoljeća. To su muški i ženski portreti, građana i plemića kao što je portret Jurja Senjkovića Mlađega i patricija Matije Konjikovića te Klare Vudragović, koji pružaju uvid u senjsku građansku i patricijsku odjeću i modu iz 18. st. Na toj odjeći isprepleću se europski utjecaji 18. stoljeća i lokalni ukus. Po bogatstvu ornamenata i po izobilju nakita to je ba­rokna želja za sjajem prilagođena financijskim mogućnostima senjskih patricija iz tog razdoblja. Tradicija odijevanja iz 18. stoljeća nastavlja se i u 19. stoljeću, istom se željelo pokazati razliku u društveno-političkom statusu pojedinca. Odjeća koja se nosila u 18. i 19. st. nije bila praktična – npr. haljine koje su se tada nosile znatno su otežavale kretanje. Dok u 20. stoljeću više pažnje se posvećivalo izradi funkcionalne odjeće u kojoj se moglo s lakoćom kretati i u kojoj se pojedinac ugodno osjećao.

Povijest odijevanja ovisi o kulturnom naslijeđu, sredini u kojoj živimo, poslu kojeg obavljamo. Načinom odijevanja šaljemo drugima sliku o sebi, statusu i stilu odijevanja. Takđer, odjeća nam pomaže da se prikažemo u jednom drugom svjetlu, prisutna je i značajna u svim segmentima našega života – od rođenja do smrti, vidjelo smo to i na primjeru Ižote Frankopanke rođene D'Este i Dominike Betričić koje su i na nadgrobnoj ploči pokazale svoj status i položaj u društvu.

Na kraju govoreći o odjeći i odijevanju u Senju tijekom povijesti potrebno je istaći kako je odijevanje uz ostalo i odraz ekonomskih i društvenih odnosa jednoga vremena, odnosno bogate senjske plemkinje i građanke imale su mnogo veću mogućnost da se uklope i prate europske trendove odijevanja i mode od ostalog stanovništva.

U Noći muzeja 30. siječnja 2015. Gradski muzej Senj s radošću poziva posjetitelje i medije na kulturno-umjetnički program, kao i na razgledanje (uz gratis ulaznice i stručno vođenje) muzejskih zbirki-izložaba, kao što je i ona posvećena stotoj godišnjici Prvog svjetskog rata (1914.-1918.), također pozivamo posjetitelje i poštovatelje muzejske djelatnosti i bogate kulturno-povijesne baštine Grada Senja u Muzej na duženje uz čaj, kavu, sokove i domaće frite, od 18,00 sati do 01,00 sat poslije ponoći.

 

Blaženka Ljubović, prof.

 

 

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom