KRASNO – Ovogodišnja speleološka ekspedicija održana je od 27. srpnja do 11. kolovoza u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit pod vodstvom Valentine Plemenčić, a u organizaciji Speleološkog odsjeka PDS Velebit. Podršku ekspediciji pružio je Park i Komisija za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza.
53 speleologa istraživala su 36 speleoloških objekata, većinom jama, od toga sedam sa stalnim ledom.
Znanstvena istraživanja u jamama sjevernog Velebita bila su fokusirana na praćenje stalnog leda i specifične klime jama i površine iznad njih i procjeni utjecaja globalnih i lokalnih klimatskih procesa. Starost leda procjenjuje se na oko 400 do 500 godina s mogućnostima da je na nekim lokacijama puno stariji. U zadnja dva tjedna u nizu jama sa stalnim ledom opaženo je značajno smanjenje razine. U gornjem dijelu najdublje hrvatske jame – jamskog sustava Lukina jama – Trojama, duboke 1.431 metar, razina leda se od 2022. do 2024. godine u dvorani na 70 metara dubine spustila za oko 2 metra. U jami Xantipi situacija je još ekstremnija, na dubini oko 100 metara ova je jama bila u potpunosti prekrivena ledom i snijegom 2021. godine, sada je ustanovljeno da se sav snijeg i led izmjerene debljine 7,4 metra u potpunosti otopio. Led se pruža tek ispod te površine u vertikali prema dnu na 313 metara.
Stalni led se prati i u jami Varnjači gdje je zabilježena najniža razina pri dnu kanala na 100 metara dubine. Debljina preostalog leda je 6,6 metara. Ekstremna promjena zabilježena je i u 523 metara dubokoj Ledenoj jami u Lomskoj dulibi. S obzirom da ta jama svoj naziv ima prema velikoj količini snijega i leda na oko 50 metara dubine. Sada se taj snijeg i led na toj lokaciji gotovo u potpunosti otopio, a temperatura na toj dubini je oko 3,5 Celzijevih stupnjeva.
Znanstvena istraživanja je vodio Dalibor Paar uz pomoć članova Speleološkog odsjeka Velebit – priopćavaju iz NP Sjeverni Velebit.
M.K.