O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna – nematerijalna baština čovječanstva

1/2
Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna – nematerijalna baština čovječanstva
Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna – nematerijalna baština čovječanstvaSvečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna – nematerijalna baština čovječanstva
Objavljeno: 02-12-2022

ZAGREB - UNESCO-ov Međuvladin odbor za očuvanje nematerijalne kulturne baštine je na zasjedanju u utorak 29. studenoga u Rabatu (Maroko), jednoglasno donio odluku o upisu „Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna – tradicija bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj“ na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva, izvijestilo je Ministarstvo kulture i medija.

Ministarstvo kulture i medija je u suradnji s udrugama Bokelja, kandidiralo proslavu svetog Tripuna i kolo svetog Tripuna – tradiciju bokeljskih Hrvata u Hrvatskoj, za zaštitu i upis ovog kulturnog fenomena na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, kako bi potvrdilo njegovu vrijednost i značenje ne samo kao nacionalne, već i kao dijela svjetske baštine.

Ovaj upis, kako se navodi u priopćenju, priznanje je svima onima koji su ulagali napore i skrbili da se nematerijalno dobro sačuva od nestajanja, a i snažan poticaj da ono i nadalje živi, provođenjem i poduzimanjem raznovrsnih mjera njegove zaštite. Ova iznimna baština dokaz je tisućljetne nazočnosti Hrvata na području Boke kotorske i duboko je ukorijenjena u mentalitet ljudi i danas je važan dio njihovog života. Istovremeno, ta vrijedna baština predstavlja trajnu sponu između prošlosti i budućnosti Bokelja kao aktivnih aktera u njezinu življenju i očuvanju od zaborava za buduće generacije koje će je onda prenositi svojim budućim generacijama.
Doprinos očuvanju ovoga nematerijalnoga dobra dali su Bokelji koji su posljednjih desetljeća i stoljeća obilježavali proslavu sv. Tripuna ponosno je čuvajući od zaborava i prenoseći mlađim generacijama već dugi niz godina. Prenošena, čuvana i dokumentirana zahvaljujući brojnim naraštajima njezinih nositelja te brojnim društvima za njegovanje tradicije, posebice na mjesnim razinama, kao i putem brojnih muzeja i znanstvenih ustanova, nematerijalna kulturna baština u Hrvatskoj štiti se u kontinuitetu, navodi se u priopćenu Ministarstva.
 

IKA/M.K.

 

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom