O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Postavljena spomen ploča albanskim braniteljima koji su branili Gospić

1/3
Postavljena spomen ploča albanskim braniteljima koji su branili Gospić
Postavljena spomen ploča albanskim braniteljima koji su branili GospićPostavljena spomen ploča albanskim braniteljima koji su branili GospićPostavljena spomen ploča albanskim braniteljima koji su branili Gospić
Objavljeno: 15-10-2022

GOSPIĆ  - Jučer je povodom 31. godišnjice od pogibije Fadila Salihua i Sameta Bogojevca, koji su poginuli 13. listopada 1991. god. u organizaciji Udruge Albanaca branitelja Hrvatske u Domovinskom ratu kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata u Gospiću odana počast poginulima hrvatskim braniteljima. Esad Çollaku, predsjednik Udruge Albanaca branitelja Hrvatske u Domovinskom ratu prisjetio se da je u toj akciji uz dva poginula ranjeno još 11 Albanaca.

Uz predstavnike Udruge Albanaca branitelja dragovoljaca Hrvatske u Domovinskom ratu u središtu Gospića, ispred Spomenika poginulim braniteljima vijence su položili u ime Ministarstva hrvatskih branitelja Dinko Tandara - izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, izaslanstvo Veleposlanstva Republike Kosovo u Republici Hrvatskoj predvođeno veleposlanikom dr. Martinom Berishajem u kojem izaslanstvu su bili Sefadin Kuci, ataše za migracije i pukovnik Shped Zogaj, ličko-senjski župan Ernest Petry, te gradonačelnik Karlo Starčević, kao i izaslanstva Zajednice udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata predvođeno Tomom Kačinarijem i Vladom Jurčićem u ime Udruge hrvatskih dragovoljaca iz Gospića.

Esad Çollaku, predsjednik Udruge Albanaca branitelja Hrvatske u Domovinskom ratu u govoru je naglasio da su poginuli branitelji Fadil Salihu i Sametu Bogojevci bili pripadnici albanske dragovoljačke brigade, a bilo ih je sveukupno oko 550, a isti su bili začetnici formiranja albanske brigade koja je u cijelosti bila sastavljena od Albanaca prebjeglih iz tadašnje JNA i Albanaca koji su živjeli u Hrvatskoj.

Nakon polaganja vijenaca i odavanja počasti izaslanstva su otišla u selo Budak kod željezničke pruge gdje je u blizini mjesta pogibelji Fadila Salihua i Sameta Bogojevca otkrivena spomen-ploča, kojom prigodom je još jednom održan pijetet poginulim Albancima.

U Domovinskom ratu poginulo je 87 branitelja Albanaca, 360 ih je ranjeno, dok ih se čak 30 vodi kao nestali, uglavnom na vukovarskoj bojišnici. Status hrvatskog branitelja kroz MUP i MORH ima 3.072 branitelja Albanca, dok se za pojedine još treba riješiti njihov status.

A.M.

 

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom