Tridesetak vjernika okupilo se na današnjoj pobožnosti križnoga puta na Fortici te na misi u kapeli Majke Božje od Sedam Žalosti. U čitanjima uz postaje križnoga puta izmjenjivali su se Mirjana Dasović i Milan Gomerčić, a misu u kapeli na Kalvariji predvodio je otočki dekan i župnik mons. mr. Tomislav Šporčić.
Iako je postojala mogućnost da se radi kiše križni put 'preseli' u crkvu Presvetog Trojstva, to se nije dogodilo – rošenje kiše prestalo je već na drugoj postaji. Spomendan Gospe Žalosne u smjernim i poniznim koracima križnoga puta ostvario je puninu vjerničkog (su)osjećaja za Marijinu patnju i žalost, do kraja zaokruženog u župnikovoj propovijedi.
Mladi Zajednice mladih Ivan Pavao II. i ovaj su put pripremili ručno izrađene narukvice sedmice s malim letkom, želeći i dalje širiti štovanje Gospe Žalosne jednostavnom molitvom od 7 Zdravomarija (na čast sedam Marijinh žalosti), prihvatljivom svima, u svako doba i svugdje (za Marijin osvjedočeno uslišujući zagovor). Narukvice sedmice mons. Šporčić je blagoslovio na kraju mise, a vjernici će ih moći uzeti i na sljedećoj nedjeljnoj misi u župnoj crkvi.
Pučka pobožnost križnog puta i štovanje Marije od Sedam Žalosti, jedna je od mnogih pučkih pobožnosti koje su se u srednjem vijeku razvile iz raširenih štovanja Isusove muke, a u Otočcu i Gackoj ima dugu tradiciju – dokumentirano od početka 18. stoljeća, a moguće i ranije, gotovo u kontinuitetu procesije su išle od crkve do kapele na vezane spomendane i blagdane.
U tom načinu štovanja Bogorodice isticano je sedam posebno teških trenutaka Marijina života: Šimunovo proročanstvo u Hramu da će joj "mač probosti dušu", bijeg s Djetetom Isusom u Egipat, tjeskoba dok je tražila dvanaestogodišnjeg Isusa u Hramu, Isusov odlazak od kuće, bol koju je osjećala za vrijeme Isusovog križnog puta, potresni doživljaj Isusova raspeća i žalost pri Isusovu polaganju u grob.
Fortički križni put jedan je od posebnijih u Hrvatskoj po svojim kamenim postajama s umjetničkim reljefima prikaza Pasije (a uz svaku postaju Muke Gospodnje dodan je i reljef jedne crkve ili kapele Otočkoga dekanata), 'razbacanim' u živopisnom spoju kamen(jar)a i zelenila Fortice. Nad njime stražari veliki hrvatski križ s pleterom, a kruna je kapela Majke Božje od Sedam Žalosti, jedina sakralna građevina u Gackoj na čijim su zidovima i stropu sačuvane stare freske.
Nakon što je upravo na spomendan Majke Božje Žalosne u Domovinskom ratu granatirana i zapaljena otočka župna crkva Presvetog Trojstva, vjerni narod i otočki župnici do danas su je u potpunosti obnovili, i više od toga, a po milosti Božjoj niknuo je i prekrasan križni put s 14 postaja i velikim križem, spomenik trajne vrijednosti koji će baštiniti generacije.
M.K.G.
Foto: M.P./M.K.G.