O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Jeste li znali za Gacku ulicu u Zagrebu?

1/4
Jeste li znali za Gacku ulicu u Zagrebu?
Jeste li znali za Gacku ulicu u Zagrebu?Jeste li znali za Gacku ulicu u Zagrebu?Jeste li znali za Gacku ulicu u Zagrebu?Jeste li znali za Gacku ulicu u Zagrebu?
Objavljeno: 09-02-2017

OTOČAC – Možda to mnogima nije nekakva novost, možda nekima i jest – u Zagrebu postoji Gacka ulica. Baš tako, ne Ulica Gacka već Gacka ulica. To nekoga možda može zbuniti je li u pitanju imenica ili pridjev, pridjev je. Naime, od Gacka pridjev je gacki, gacka, gacko. Od Gačanin pridjev je gačanski, gačanska, gačansko. A to da se doista radi o pridjevu svjedoče i nazivi druge dvije ulice, koje se nalaze u blizini: Lička ulica i Krbavska ulica. Dakle, nema slučajnosti.  

A sve nam je to „otkrio“ don Angjelo, sve lijepo fotografirao pa ako „laže koza, ne laže rog“.

A gdje se nalazi ta Gacka ulica? Moglo bi se kazati na prestižnu mjestu, tik do Nacionalne i sveučilišne biblioteke. Nije to neka duga ulica, ali ipak činjenice su činjenice.

Je li možda razlog što je Gacka ulica tako blizu SNB-a u tome što je u temelje ove nacionalne kulturne ustanove stavljen prijepis zapisa o otkupu glagoljaške knjige od Osmanlija u 14. stoljeću, tko će ga znati. Da jest, bilo bi to lijepo i posve opravdano. Naime, u metalni tuljac je među ostalim stavljen prijepis rukom pisane glagoljičke zabilježbe iz brevijara Borgiano Illirico 5 (napisan 1379. g.), a koji potječe iz Gacke, o tome kako je nepažnjom nekog popa u osmanlijske ruke dospio ovaj brevijar i kako su obični ljudi skupljali novac ne bi li ovu knjigu otkupili od Osmanlija, što se i dogodilo. Taj zapis na kraju brevijara datira iz 1500. g. Činjenica da su Gačani bili spremni dati zadnji novčić za knjigu i izložiti se životnoj opasnosti kako bi oteti brevijar povratili natrag u svoje vlasništvo, izaziva osjećaje divljenja i poštovanja. Ta poruka je bila toliko snažna da su oni koji su dali graditi NSB smatrali silno vrijednim svake simbolike da taj zapis prepišu i stave su same njene temelje.

A što piše na kraju brevijara Borgiano Illirico 5, tog prijepisa koji se našao u temeljima NSB-a?

''Let gospodnih 1487. tecaše kada ove knige otkupismo od popa Luke iz Otišja, ke bihu Turci vzeli, a biše je izgubil pop Radoš. I otkupiše je dobri muži Okruglane i Tribihovićane, zač učiniše pomoć ki čim more za te knige. I ja pop Benko Palilić bih va to vrime pribanuš v Tribihovićih i učinih pomoć va te knige jedan star pšenice, i počah, ki slišahu pod svetog Ivana, da bi učinili zavet meju sobo, a oni učiniše ki čim more, kako dobri i duhovni ljudi. I pomore Pavko dobar muž va te knige 4 dukati. Čislić star pšenice plemenit človik.... imenom .... pomogoše; a dobre žene, te pomogoše nika grošem, nika soldinom: Bog jih pomozi i sveti Ivan, ta im budi pomoćnik, i vsim ki pomogoše va te knige, da ne zgiboše od sv. Ivana. A va to vrime biše odvitnik v Okruglah Ivan Mesodić, dobar muž, a v Tribihovićih Petar Čislić, ka oba dobro nastojahota crkvi svetom Ivanu. Zato gospodo redovnici, ki budete službu božiu va te knige vršili, molite Boga za vsih ki pomogoše v te knige, da ne pogiboše ot crkve svetoga Ivana i tolikoi molite Boga za popa Radoša, ki zgubi te knige, da ga Bog spomene da ne učini ...... V ime božie amen. To pisa Vid dijak u Domina Benka v Tribihovićih gredući za Gvozd 1500''.

 

M. Kranjčević

Foto: A. Kaćunko

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom