KOPRIVNICA - U organizaciji Hrvatske matice iseljenika u utorak 3. siječnja, započela je tradicionalna Zimska škola hrvatskoga folklora. Program će se po drugi puta održati u kontinentalnoj Hrvatskoj, točnije u hotelu „Podravina“ u Koprivnici.
Ove će se zime učiti folklorni plesovi, narodne nošnje, pjesme i glazbala hrvatskoga DINARSKOGA PODRUČJA, odnosno narodni plesovi Podvelebitskog kanala i otoka Paga, Ravnih kotara i Bukovice, Zadarskog priobalja, otok Pašmana, Ugljana i Dugog otoka, Šibensko-primoštenske zagore, priobalja i otoka, Drniške i Sinjske krajine i Poljica, Zabiokovlja, Imotske krajine i doline Neretve.
Predavat će se i plesovi Hrvata koji žive u Bosni i Hercegovini, a plesovi im pripadaju dinarskome području: sjeverne Hercegovine, Završja, Kupresa te zapadne Bosne i srednjobosanskoga gorja. Uz to, jedno posebno predavanje će biti posvećeno dječjem folkloru, učit će se i o narodnima nošnjama i pjesmama dinarskog područja, plesnom pismu (kinetografija), o scenskoj primjeni folklora te o metodologiji rada s izvornim seoskim folklornim grupama te reproduktivnim ansamblima (tzv. KUD-ovima).
Ova je škola namijenjena obrazovanju voditelja i članova hrvatskih folklornih i tamburaških skupina.
Polaznici su mogli odabrati jednu od tri ponuđene grupe predavanja: folklorni ples, sviranje tambura ili hrvatskih tradicijskih glazbala.
Za sudjelovanje u Zimskoj školi folklora prijavljen je uistinu veliki broj polaznika, čak 110, a dolaze iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Makedonije, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Srbije (Vojvodine), Švicarske i cijele Republike Hrvatske, a posebno zanimanje za sudjelovanje iskazali su članovi folklornih i tamburaških društava koja pripadaju Zajednici kulturno-umjetničkih udruga Koprivničko–križevačke županije.
Svečana završna priredba u kojoj će nastupiti svi polaznici Škole folklora bit će održana u četvrtak, 12. siječnja, u 20 sati na pozornici dvorane „Domoljub“ u Koprivnici.
A što se tiče sudjelovanja voditelja folklornih društava iz Ličko-senjske županije, ovu školu polaze samo dva: voditelj HKUD-a Perušić Ivan Starčević i voditeljica dječjeg folklora iz Široke Kule Silvija Nikšić.
Ostalih voditelja folklornih društava iz Ličko-senjske županije nema (iako ova škola obuhvaća Dinarsku zonu). Je li razlog tomu u manjku interesa voditelja za školu, manjku novca za voditelje ili možda hiru hirovitomu, tko će li ga znati? Samo je šteta da se započeto ne dovrši, jer stari narod je kazao „kad kuju ubiješ, red je i zakopat“.
Hrvatska matica iseljenika/M. K.